Czy w 2020 warto poświęcić czas aby znaleźć dentystę w Cieszynie - Dla stomatologów

dobrydentysta.cieszyn.pl

Rodzaje specjalizacji stomatologicznych

Stomatologia, która jest jednym z wielu działów medycyny, zajmuje się funkcjonowaniem jamy ustnej, zębów, przyzębia i okolic przyległych wraz ze stawem żuchwowym. Jest to szeroki dział medycyny posiada więc wiele specja

Czy w 2020 warto poświęcić czas aby  znaleźć dentystę w Cieszynie - Dla stomatologów dobrydentysta.cieszyn.pl
lizacji, które pozwalają klasyfikować wszelkie działania z zakresu stomatologii. Wiele gabinetów stomatologicznych oferuje usługi z kilku różnych specjalizacji, a są to głównie chirurgia stomatologiczna, protetyka, stomatologia dziecięca czy stomatologia zachowawcza. W polskim systemie można wyróżnić dziewięć różnych specjalizacji stomatologicznych, z czego jedne są oferowane przez gabinety dentystyczne, inne zaś działają w szeroko pojętym środowisku naukowym. Jednymi z najczęściej oferowanych i świadczonych usług stomatologicznych są te, które dotyczą działu stomatologii zachowawczej z endodoncją, ponieważ ta specjalizacja ma za zadanie leczenie próchnicy zębów. Inną specjalizacją, która jest dość powszechnie znana, jest profilaktyka stomatologiczna, której celem jest zapobieganie różnym chorobom zębów i jamy ustnej.


Czym są bóle zębów

Jak powszechnie wiadomo odczuwanie bólu nie jest najprzyjemniejszą rzeczą, którą może odczuwać człowiek, dlatego też z reguły za wszelką cenę staramy się unikać bólu. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że odczuwanie bólu ma jedną zasadniczą funkcję, a mianowicie jest nią informowanie, że z naszym ciałem coś jest nie tak. Bóle zębów są nieprzyjemnym odczuciem czuciowym i emocjonalnym, które powoduje pewien dyskomfort w okolicach szczęki oraz twarzy. Przyczyny bólów zębów mogą być różnorodne, najczęściej są jednak wywołane jakimś szkodliwym procesem patologicznym w obrębie zęba lub przyzębia. Przykładowym podłożem bólu zęba może być próchnica, zakażenie miazgi lub nadwrażliwość. Niezależnie jednak od przyczyny warto udać się do gabinetu stomatologicznego na wizytę kontrolną, ponieważ najczęściej bóle zębów mogą oznaczać różne problemy wymagające leczenia. Ból zębów jest wywołany przez różne bodźce bólowe, czy to mechaniczne, czy patofizjologiczne, które aktywują receptory bólowe na zakończeniach nerwowych.


Kiedy iść na wizytę do dentysty

Po pomoc do lekarza dentysty udajemy najczęściej wtedy, gdy boli nas ząb przez dłuższy czas lub kiedy ból jest na tyle silny, że gorzej nam się funkcjonuje. Najczęstszą przyczyną bólu zębów jest próchnica zębowa. Jednak gabinety stomatologiczne zajmują się także różnymi innymi zabiegami, poza leczeniem ubytków próchniczych. Warto pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych u dentysty, ponieważ pomagają one szybciej wykryć problem, dzięki czemu łatwiej jest wtedy wyleczyć dany ząb. Jeśli odczuwamy bóle zębów lepiej jest nie zwlekać i udać się na wizytę do gabinetu stomatologicznego, ponieważ im dłużej czekamy, tym trudniejsze czeka nas leczenie. Na wizytę do lekarza dentysty możemy się udać nie tylko w razie dolegliwości bólowych, ale też jeśli chcemy skorzystać z innych oferowanych usług. Gabinety stomatologiczne często posiadają w swojej ofercie wybielanie zębów czy też usługi z zakresu protetyki, takie jak zakładanie koron i licówek. Dobrze jest dbać o odpowiednią profilaktykę zębów, z tego powodu warto więc co jakiś czas umówić się na wizytę u dentysty.


Jak powstaje próchnica zębów

Próchnica zębów jest jedną z najczęstszych chorób atakujących zęby oraz najczęstszą przyczyną leczenia stomatologicznego. Próchnica zębów jest zakaźną chorobą bakteryjną, która powoduje tak zwaną demineralizację substancji nieorganicznych oraz protolizę substancji organicznych. Powodem powstawania próchnicy jest działanie kwasów wytwarzanych przez bakterie w płytce nazębnej w wyniku metabolizmu cukrów, zarówno zewnątrz, jak i wewnątrzustrojowych. Można wyróżnić cztery czynniki, inaczej przyczyny, powstawania próchnicy. Czynniki te muszą wystąpić jednocześnie i każdy z nich jest niezbędny, ale nie wystarczający aby powstała próchnica. Tymi czynnikami, które powodują chorobę zwaną próchnicą zębów, są kolejno bakterie, cukry, podatność zębów oraz czas. Takie czynniki, jak czas, bakterie oraz cukry wydają się być oczywiste, jednak istotna jest także podatność zębów, która jest cechą indywidualną przez co zapadalność na próchnicę będzie się różnić u poszczególnych osób. Warto dbać o codzienną higienę zębów oraz wizyty kontrolne u stomatologa, żeby zmniejszyć ryzyko powstania próchnicy.